Info

Ubytování

Gold Hotel Budapest Hegyalja út 14, Budapest

Jsou objednané dva dvoulůžkové pokoje se snídaní a parkování. V hotelu je restaurace, terasa, zahrada a parkování.
Chesk in 14:00
Check out 11:00

Maďarský parlament

Na sobotu 11:00 jsem koupil lístky na prohlídku parlamentu. Prohlídka trvá 45 minut. Z hotelu půjdeme v 9:30.

  1. Knihovna maďarského parlamentu
  2. In memoriam 1956th October 1956 – Památník a výstava
  3. Národní vlajka
  4. Lapidárium
  5. Muzeum maďarského parlamentu
  6. Návštěvnické centrum parlamentu
  7. WC

Maďarský parlament

Budova maďarského parlamentu patří rozhodně mezi nejkrásnější a nejpůsobivější parlamentní budovy světa a tvoří jednoznačnou dominantu Budapešti i symbol Maďarska.

Parlamentní budova, v maďarštině zvaná Országház, je monumentální stavba dlouhá 268 metrů, 123 metrů široká a kupole má výšku 96 metrů, patří k největším svého druhu na světě. Kromě parlamentu zde má své úřední místnosti i maďarský prezident a vláda.

Stavba byla zahájena v roce 1885 a dokončena o 19 let později v roce 1904. Budova čítá téměř 700 místností a je tak největší budovou v celém Maďarsku. V současné době zde sídlí Národní shromáždění a jsou v něm uloženy korunovační klenoty krále Štěpána.

Parlament je opravdu pozoruhodná budova ve zvláštním novogotickém stylu a můžete ho obdivovat jak zvenčí, tak zevnitř při komentovaných prohlídkách. V noci je působivě nasvícen a nejlépe noční parlament můžete pozorovat z Rybářské bašty, která se tyčí přes řeku přímo naproti Parlamentu.

Hungarian Parliament Building

Maďarské korunovační klenoty

V nejhonosnějším Kupolovém sále přímo uprostřed budovy parlamentu můžete obdivovat veřejnosti přístupné maďarské korunovační klenoty a insignie. Svatoštěpánská koruna se řadí k nejcennějším evropským korunovačním klenotům. Za povšimnutí stojí ohnutý kříž na vrcholu koruny, který byl údajně poškozen při tajném vynášení z královského paláce a nikdy nebyl narovnán.

Uherské korunovační klenoty se poprvé měly použít v roce 1 000, kdy korunu sv. Štěpána údajně poslal papež Silvestr II. králi Štěpánovi I. Uherskému k jeho korunování a patří tak k nejstarším v Evropě. Korunovační klenoty doplňuje jablko, žezlo a meč.

Budínský hrad

Nejvýznačnější dominantou bývalého města Budín, které dnes tvoří součást Budapešti, je Budínský hrad někdy označovaný také jako Královský hrad.

Budínský hrad, v maďarštině zvaný Budai Vár je ústřední stavbou budapešťského Hradního vrchu a podobně jako Pražský hrad tvoří vlastně celý komplex paláců a středověké městečko s několika dalšími významnými památkami v čele s Rybářskou baštou a Matyášovým chrámem. Od Budínského hradu se naskýtá vyhlídka na protější břeh, kde se vypíná Parlament.
Královský palác symbolem uherského státu

Historie hradu sahá až do 13. století, kdy jeho výstavbu inicioval uherský král Béla IV. a za Zikmunda Lucemburského byl významně rozšířen natolik, že ve své době patři k největším gotickým stavbám světa. Po bitvě u Moháče v roce 1526 část maďarského království spadla do područí Osmanské říše a Jagellonci přesídlili do bezpečnějšího Prešpurku, dnešní Bratislavy a roku 1686 byl hrad prakticky kompletně zničen.

Dobré časy Budínský hrad nezažíval ani v pozdějších století, kdy byl střídavě dostavován a střídavě ničen. Zlatá doba nadešla až v polovině 19. století, kdy byl hrad kompletně obnoven v barokně-renesančním stylu a v roce 1867 sehrál významnou roli při korunovaci Františka Josefa I. uherským králem, jež se stala symbolem míru mezi Habsburskou dynastií a maďarským národem.

Největší slávu zažil hrad na přelomu 19. a 20. kdy byl rozšířen do obrovských a monumentálních rozměrů a roku 1912 vybudována i vysoká kupole, jež ční nad všechny okolní stavby. Avšak ke konci Druhé světové války přišlo další takřka kompletní zničení celého hradního komplexu bombardováním.

K obnově ve značně redukované podobě z důvodu finančních úspor došlo až roku 1968, ze kterého tedy pochází dnešní podoba Budínského hradu. Areál byl v roce 1978 zapsán na seznam UNESCO a najdeme zde celou řadu pamětihodností.

Budínský hrad (Budavári Palota)

Matyášův chrám

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k nejvýznamnějším památkám Budapešti a symbolům celého Maďarska. Mezi místními se kostelu neřekne jinak než Matyášův chrám (Mátyás-templom), byť se tento název objevil až 19. století. Chrám se nachází v oblasti starého Budína nedaleko Budínského hradu.

Úplně původní kostel, zničen mongolskými nájezdy, byl na tomto místě postaven již v roce 1015. Současný gotický chrám zde stojí od poloviny 13. století, byť celé 16. století sloužil jako hlavní mešita během turecké nadvlády.

Chrám byl během své existence mnohokrát upravován a přestavován, takže kromě gotiky na něm můžeme pozorovat i spoustu barokních a zejména neogotických prvků. Ty pocházejí ze zatím nejvýznamnější přestavby roku 1896 z dílny architekta Frigyese Schuleka.

Těžce poškozen byl kostel během Druhé světové války, v 70. letech 20. století byl však rekonstruován do své původní podoby z konce 19. století.

Matyášův chrám byl nejvýznamnějším uherským kostelem po mnoho staletí – sloužil totiž jako hlavní korunovační chrám uherských králů a proběhly zde také poslední 2 korunovace rakousko-uherských císařů jako uherských králů Františka Josefa I. (1867) a Karla I. (1916).

Název „Matyášův chrám“

Ačkoliv církevní název „kostel Nanebevzetí Panny Marie“, oficiálně je po přestavbě v 19. století zvaný jako Matyášův chrám a nikdo z místních mu jinak neřekne. Název byl zvolen na počest jednoho z nejvýznamnějších uherských králů Matyáše Korvína, který zemi panoval ve druhé polovině 15. století a byl dokonce jednu dobu i českým spolukrálem.

V maďarských dějinách patří Matyáš Korvín k nejuznávanějším historickým osobnostem.

K obnově ve značně redukované podobě z důvodu finančních úspor došlo až roku 1968, ze kterého tedy pochází dnešní podoba Budínského hradu. Areál byl v roce 1978 zapsán na seznam UNESCO a najdeme zde celou řadu pamětihodností.

Matyášův chrám (Mátyás Templom)

Rybářská bašta

Rybářskou baštu (Halászbástya) polovina návštěvníků obdivuje a druhá polovina ji nenávidí. Je postavena v kombinaci novorománského a novogotického stylu s celkem 7 věžemi, které jsou spojeny chodníky. Pro mnohé je to pouze přezdobený kýč, který sice vypadá velmi staře, ve skutečnosti byl postaven až na přelomu 19. a 20. století. Na čem se ale shodnou všichni návštěvníci, je naprosto ohromující výhled na budovu Parlamentu a celou Budapešť.

Komplex Rybářské bašty nemá žádný historický význam, minimálně podle názvu ne. Bašta totiž nikdy nesloužila k obraně města, ale pouze k okrasným účelům. Stavbu navrhl architekt Frigyes Schulek, který ve shodné době projektoval i významnou přestavbu sousedního Matyášova chrámu.

Postavena byla v letech 1895-1902 se 7 kamennými věžičkami, které symbolizují 7 kmenových vůdců Maďarů, kteří se roku 895 usadili na území dnešního Maďarska.

Rybářská bašta (Halászbástya)

Most Széchenyi lánchíd

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) postavený v roce 1849 byl prvním spojením mezi tehdy samostatnými městy – Budou a Peští (města byla sloučena v roce 1872). Vznikl z iniciativy hraběte Istvána Széchenyiho, který přivezl do Maďarska parní stroj a založil Maďarskou akademii věd a projektovali ho britští inženýři William a Adam Clarkovi.

Ačkoliv má ve svém názvu přímo slovo „řetězový“, ve skutečnosti se jedná o klasický visutý most, architektonicky však patří k těm nejkrásnějším v Evropě s rozpětím 202 metrů v době svého zprovoznění dokonce patřil k největším na světě. Části mohutných ocelových řetězů vážicích přes 5 000 tun jsou připevněny k mohutným kamenným branám, jež vytvářejí nejvýraznější mostní prvek.

Széchenyiho most je také prvním z 8 novodobých mostů, který spojil dvě města Budu a Pešť a je tedy tím nejslavnějším budapešťským mostem.

Na budínské straně navazuje na most Budínský tunel pod Hradním vrchem s nádherným vstupním portálem. Jeho stavba začala nedlouho po dokončení mostu a hotov byl již roku 1857.

Erzsébet Bridge, Budapešť

Náměstí hrdinů

Toto náměstí se nalézá mezi Městskými sady Városliget a Andrássyho třídou, na tu je také obrácena hlavní dominanta náměstí – Památník Tisíciletí. V maďarštině se náměstí nazývá Hősök tere.

Památník Tisíciletí a trocha historie

Ústřední dominantou náměstí je Památník Tisíciletí. Tento monument vznikl v roce 1929 při příležitosti oslav tisíce let od příchodu maďarských kmenů na území Karpatské kotliny v roce 896.

Uprostřed památníku stojí 36 metrů vysoký sloup, na jehož vrcholu sedí archanděl Gabriel. Na podstavci sloupu je umístěno 7 jezdeckých soch znázorňujících maďarská knížata. Po obou stranách sloupu je kolonáda tvořená dvěma čtvrtkruhovými křídly, na jejichž podstavci najdeme 14 soch významných osobností maďarské historie: 8 významných uherských králů a 5 vůdců protihabsburských povstání.

V okolí Náměstí hrdinů najdeme spousta zajímavých míst, jako je například monumentální Muzeum krásných umění, Dům umění, proslulé lázně Széchenyi nebo budapešťská ZOO.

Budapest, Hősök tere

Velká tržnice

Tržnice (Nagyvásárcsarnok) umístěná v budově z roku 1896 je pouze jednou z mnoha tohoto typu v Budapešti, ale pro turisty je nejzajímavější z hlediska velikosti, architektury i lokality. Stavba má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. Tržnice je oblíbená jak u turistů, tak u místních, kteří zde kupují zeleninu, ovoce, čerstvé maso a ryby, mléčné výrobky a koření. Turisté nejčastěji u stánků kupují drobné suvenýry jako sušené papriky, koření nebo nakládanou zeleninu.

Budapešťská Velká tržnice byla zbudována krátce po spojení tří měst v Budapešť, kdy se do hlavního města stěhovaly desetitisíce lidí a vznikla tak potřeba jednoduchým způsobem zásobovat masy lidí.
Tři patra plná dobrot

Velká tržnice plní svůj původní účel i dnes, v moderní době super- a hypermarketů. A prospívá více než dobře. Na ploše velké jako více než 2 fotbalová hřiště se můžete i hodiny proplétat několika podlažími obsypanými desítkami a stovkami stánků s těmi nejrůznějšími surovinami.

V sekci zeleniny a ovoce zaplesají vaše čichové buňky v patrech provoněných čerstvou paprikou, česnekem a pravým pikantním maďarským kořením. Trvanlivé dárky, které si bez obav můžete odvézt jako suvenýr domů, hledejte hlavně v sekci masa, kde pořídíte samozřejmě ty pravé maďarské salámy a čabajky, nebo v sekci sýrů.

V podzemním podlažím pak kromě klasického supermarketu najdete několik specializovaných stánků s čerstvými rybami a nakládanou zeleninou, která zvlášť stojí za vaší pozornost. Protože Maďaři jsou mistři světa v nakládání čehokoliv a zeleniny zejména!

1093 Budapest, Vámház boulevard 1-3

Po – 6:00-17:00  Út – pá – 6:00-18:00  So 6:00-15:00  Ne a státní svátky – zavřeno

Andrássyho třída

Andrássyho třída (maďarsky Andrássy út) je určitě nejznámější a nejvýznačnější ulicí Budapešti, kde najdete mnoho luxusních butiků, bezpočet restaurací a kaváren i množství galerií a muzeí, paláců a státních budov. Pod celou délkou Andrássyho třídy vede známá Jubilejní linka metra M1 hovorově známá jako Földalatti.

Tato 2,5kilometrová třída vede od Baziliky svatého Štěpána až k Náměstí hrdinů.

Historie a zápis do UNESCO

O stavbě velkolepého městského bulváru bylo rozhodnuto v roce 1870 spolu se strmě narůstajícími dopravními potřebami. Hlavním cílem bylo spojit Staré město s populárním parkem Városliget a vybudovat obchodní i administrativní třídu pro rychle se rozrůstající Pešť, později Budapešť. Stavba začala roku 1872 a byla dokončena spolu s většinou budov v rekordně krátkém čase již roku 1876.

V roce 1987 byla Andrássyho ulice a její těsné okolí zapsána na seznam UNESCO jako unikátní a výrazně městotvorné urbanistické dílo.

3 části Andrássyho třídy

Bulvár lze krásně rozdělit na 3 odlišné a skoro stejně dlouhé části:

  • Od náměstí Deák Ferenc tér po křižovatku Oktogon: nejužší část s jednou řadou stromů po každé straně, kde najdete největší koncentraci luxusních obchodů, bank a kanceláří významných firem, nachází se zde také monumentální budova opery.
  • Od křižovatky Oktogon po náměstí Kodály körönd: ulice se rozšiřuje o další dvě řady stromů a o dvojici bočních ulic určených. V této časti jsou zejména velké obytné secesní domy a univerzity.
  • Od náměstí Kodály körönd až k parku Városliget: třída se ještě rozšíří o středový pás stromů a obklopují ji zejména vily s velkými zahradami, velká část z nich sloužící jako velvyslanectví.

Bazilika svatého Štěpána (Szent István Bazilika)

Budapest, Hősök tere

Boty u Dunaje

Památník zvaný Boty na břehu Dunaje (Cipők a Duna-parton) je zajímavou a silnou vzpomínkou na běsnění fašistické maďarské Strany Šípových křížů během Druhé světové války.

Právě tato militantní nacistická strana na přelomu let 1944 a 1945 popravila na břehu Dunaje až 3 500 maďarských Židů z budapešťského ghetta. Po skupinách vždy odvlekla několik desítek lidí na břeh Dunaje, nakázala jim zout se, aby se boty daly dál použít pro jiné a střelou do hlavy je popravila. Těla popadala do Dunaje, jehož prudké vody je odnesla neznámo kam.

Památník ve formě několika desítek ocelových bot odkazuje právě na oběti, které zde byly zastřeleny. Nachází se na dunajském nábřeží asi 300 metrů jižně od Parlamentu v místě, kde se na nábřeží napojuje ulice Zoltán utca.

Cipők a Duna-parton, Idősebb Antall József rakpart