Klášter deseti tisíc buddhů

Klášter deseti tisíc buddhů (Man Fat Tsz), který se nachází na kopci Po Fook v oblasti Pai Tau Village, Sha Tin v nových územíc. Je jedním z nejslavnějších buddhistických chrámů Hongkongu a oblíbenými turistickými místem. Chrám byl založen v roce 1949 reverendem Yuet Kai a dokončen v roce 1957.

Nejvýznamnější stavbou je klášterního komplexu je devítipatrový Kwun Yam Pavilion. Devítopodlažní pagodamá vnitřní točité schodiště. Na každé úrovni jsou okenní lišty, na kterých jsou umístěny sochy Buddhy a z vrcholné úrovně panoramatické pohledy na Sha Tin. Pagoda dosáhla proslulosti v roce 2001 kdy byla vybrána, aby reprezentovala symbol Hongkongu na 100 dolarové hongkongské bankovce.

Klášter byl v roce 1968 podstatně přestavěn, některé pavilony byly přestavěny a všechny sochy byly překresleny nebo potaženy čistým zlatem. Těžké záplavy a sesuvy půdy v roce 1997 způsobily vážné poškození kláštera a některé budovy byly zničeny. Klášter byl pro veřejnost uzavřen dva a půl roku a zrekonstruován.

Klášter je postaven na dvou úrovních na bambusovém lese s výhledem na hory Sha Tin a zaujímá plochu více než osm hektarů. Má pět chrámů, čtyři pavilony, jednu verandu a pagodu a je dosaženo strmou betonovou cestou se 431 schody. Cesta je lemována na obou stranách 500  zlacenými sochami mnichů.

Na vrcholu cesty je dolní terasa, kde se nachází hlavní chrám (Pavilon Avalokitesvara (Kwun Yam), pavilón Avalokitesvara (Pavilon Kwun Yam), pavilón Samantabhadra, pavilon Manjusri, 18-Arhatova galerie, sál Naga-puspa a 9-ti patrová pagoda.