Bangkok vstoupil do historie zhruba před dvěma sty lety, když se do plání řeky Chao Phraya uchýlili Thajci po zničení starého sídelního města Ayutthaya

 

  • Thajský Bath = 0,72 Kč
  • Jídlo  – restaurace, kde stojí jídlo přes 100 THB – volte Curry nebo Pad Thai, smažené nudle nebo rýži
  • Na ulici jsou ceny nejlevnější, volte smažené nudle nebo rýži. Od věci není ani zkusit smažené kuře, saranče nebo švába.  Cena kolem 30 THB.
  • Doprava – tayi, klimatizovcané autobusy, lodě, MTR
  • Nakupování – obchody pro cizince, místní obchůdky, tržnice

Chrám Wat Phra Kaeo a starý královský palác

Chrám Wat Phra Kaeo a starý královský palác tvoří tak společně vlastně jeden z prvních stavebních komplexů v Bangkoku. Chrám smaragdového Buddhy, jak se v překladu jmenuje, ukrývá jednu z neposvátnějších sošek Buddhy v Thajsku. Je vysoko nad oltářem a ochranka dohlíží, aby se nefotila. V chrámovém muzeu mají navíc hned tři další, jako podstavce pro oblečky na různá roční období.

Thajsko a Bangkok oplývají množstvím buddhistických chrámů, ale Wat Phra Kaeo je nejvýznamější, Thajci nejuctívanější a jeho návštěva patří pro turisty, kteří navštíví Thajsko téměř povinnost. Prohlídka celého komplexu zabere půl dne, doporučujeme tu dopolední, kdy není tak velké horko a i množství lidí obdivujících nebo uctívajících tuto památku je přece jen menší.

Wat Pho

Wat Pho je druhý nejvýznamnější chrám v Bangkoku a také jeden z nejstarších. Ve velkém vihánu ukrývá 46 m dlouhou, ohromnou sochu ležícího Buddhy. Tato socha se velice špatně fotí, protože se skoro odnikud nevejde do záběru. Obzvláště působivá jsou obří chodidla. Chrám obsahuje hrobky králů dynastie Chakrí, z nichž první, Rama I. Bangkok založil, a jeho potomek Rama IX. tu vládne dodnes.

Před chrámy jsou sošky různých posvátných zvířat a polonahých poustevníků, v pro nás podivných pozicích. A o kousek dále, no to už stojí za to. Kamenný asi 2 m vysoký stojící falus, symbol plodnosti. V areálu je také škola pro maséry a masérky, jejímž absolvováním získáte diplom, který vás opravňuje k provádění thajských masáží a platí i u nás. Můžete se tu i nechat namasírovat, ale levněji vás to vyjde v některém masážním salonu na Sukhumvitu.

Wat Arun

Wat Arun, neboli Chrám úsvitu, plným jménem Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan je poslední z trojice nejvýznamnějších a nejstarších chrámů v Bangkoku. Ačkoliv na tomto místě stál chrám už v 17. stol., kdy Bangkok ještě neexistoval, do současné podoby byl přestavěn na začátku 19. stol. za vlády krále Rámy II.

Chrám tvoří hlavní práng vysoký asi 80 m a čtyři postranní prángy, a je jako jeden z mála bangkokských chrámů vystavěn v khmerském stylu. (Tedy není to khmérská památka – ty jsou jinde.) Po velice příkrých schodech lze vystoupit na vyhlídkovou terasu, odkud je nádherný pohled z výšky na řeku Chao Phraya a provoz lodí.

Pod chrámem je malé tržiště, kde lze koupit nějaký suvenýr.

Chao Phraya

Řeka Chao Phraya protéká Bangkokem, na jejích březích se nacházejí nejvýznamnější bangkokské chrámy jako Wat Phra Kaeo, Wat Pho nebo Wat Arun. Je dopravní tepnou pro osobní i nákladní lodě, a je zajímavé pozorovat čilý dopravní ruch ať už z některého z mnoha mostů nebo nábřeží. Nákladní doprava využívá skutečnosti, že se tok řeky mění podle přílivu a odlivu. Malé lodičky často tahají tři velké čluny plně naložené zbožím.